MIAA Boys Hockey statewide tournament pairings

webnexttech | MIAA Boys Hockey statewide tournament pairings
#image_title

2023 MIAA BOYS HOCKEY PAIRINGS DIVISION 1 SEEDS: 1.St.
John’s Prep (17-2-1); 2.
Catholic Memorial (17-2-1); 3.
Hingham (14-3-5); 4.
Pope Francis (16-2-3); 5.
Marshfield (18-2-2); 6.
Arlington (14-5-2); 7.
Xaverian (12-8-0); 8.
BC High (10-9-1); 9.
Saint John’s (9-10-1); 10.
Belmont (13-6-3); 11.
Braintree (12-6-2); 12.
Franklin (16-5-0); 13.
Wellesley (16-4-0); 14.
Reading (11-7-3); 15.
St.
Mary’s (12-6-3); 16.
Archbishop Williams (12-8-1); 17.
Lincoln-Sudbury (12-7-2); 18.
Central Catholic (10-10-2); 19.
Woburn (13-6-1); 20.
Malden Catholic (7-10-3) 21.
Andover (11-5-4); 22.
Weymouth (12-8-2); 23.
Chelmsford (11-6-3); 24.
Winchester (8-11-3); 25.
Arlington Catholic (9-8-2); 26.
Shrewsbury (10-10-0); 27.
Westford Academy (9-9-2); 28.
Needham (11-7-2); 29.
Bishop Feehan (10-11-1); 30.
King Philip (12-5-3); 31.
Milton (9-11-1); 32.
Waltham (7-12-1); 33.
Lexington (14-4-2) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Lexington at Waltham FIRST ROUND – TBA GAME 2 – Game 1 winner at St.
John’s Prep GAME 3 – Lincoln-Sudbury at Archbishop Williams GAME 4 – Winchester at St.
John’s (Shrewsbury) GAME 5 – Arlington Catholic at BC High GAME 6 – Bishop Feehan at Pope Francis GAME 7 – Malden Catholic at Wellesley GAME 8 – Andover at Franklin GAME 9 – Needham at Marshfield GAME 10 – Milton at Catholic Memorial GAME 11 – Central Catholic at St.
Mary’s GAME 12 – Chelmsford at Belmont GAME 13 – Shrewsbury atXaverian GAME 14 – King Philip at Hingham GAME 15 – Woburn at Reading GAME 16 – Weymouth at Braintree GAME 17 – Westford Academy at Arlington SECOND ROUND – TBA GAME 18 – Game 2 winner vs.
Game 3 winner GAME 19 – Game 4 winner vs.
Game 5 winner GAME 20 – Game 6 winner vs.
Game 7 winner GAME 21 – Game 8 winner vs.
Game 9 winner GAME 22 – Game 10 winner vs.
Game 11 winner GAME 23 – Game 12 winner vs.
Game 13 winner GAME 24 – Game 14 winner vs.
Game 15 winner GAME 25 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 26 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner GAME 27 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner GAME 28 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 29 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner SEMIFINAL – TBA GAME 30 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner GAME 31 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner FINAL – TBA GAME 32 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner DIVISION 2 SEEDS: 1.
Tewksbury (18-1-1); 2.
Duxbury (15-5-2); 3.
Canton (17-4-0); 4.
Walpole (12-6-2); 5.
Silver Lake (14-7-1); 6.
Newburyport (9-9-3); 7.
Algonquin (13-4-2); 8.
Hopkinton (16-4-0); 9.
Whitman-Hanson (10-9-1); 10.
Wakefield (11-7-2); 11.
Plymouth South (12-7-1); 12.
Gloucester (12-7-1); 13.
Somerset Berkley (19-1-0); 14.
Masconomet (11-9-0); 15.
Boston Latin (10-7-3); 16.
Marblehead (13-5-4); 17.
Norwood (12-6-2); 18 Concord-Carlisle (11-8-1); 19.
Wilmington (8-9-2); 20.
Auburn (13-7-0); 21.
Oliver Ames (10-9-1); 22.
Westborough (11-9-0); 23.
Plymouth North (8-14-0); 24.
Westwood (12-7-1); 25.
North Attleboro (9-7-4); 26.
Newton South (5-13-2); 27.
Melrose (5-12-3); 28.
Mansfield (4-14-2); 29.
Minnechaug (13-7-0); 30.
Medford (11-8-1); 31.
Dartmouth (10-10-0); 32.
Lowell Catholic (7-10-2); 33.
Haverhill (13-6-1); 34.
Diman (17-2-0); 35.
Agawam (11-6-1); 36.
Somerville (11-8-0) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Haverhill at Lowell Catholic GAME 2 – Somerville at Minnechaug GAME 3 – Diman at Dartmouth GAME 4 – Agawam at Medford FIRST ROUND – TBA GAME 5 – Game 1 winner at Tewksbury GAME 6 – Norwood at Marblehead GAME 7 – Westwood at Whitman-Hanson GAME 8 – North Attleboro at Hopkinton GAME 9 – Game 2 winner at Walpole GAME 10 – Auburn at Somerset Berkley GAME 11 – Oliver Ames at Gloucester GAME 12 – Mansfield at Silver Lake GAME 13 – Game 3 winner at Duxbury GAME 14 – Concord-Carlisle at Boston Latin GAME 15 – Plymouth North at Wakefield GAME 16 – Newton South at Algonquin GAME 17 – Game 4 winner at Canton GAME 18 – Wilmington at Masconomet GAME 19 – Westborough at Plymouth South GAME 20 – Melrose at Newburyport SECOND ROUND – TBA GAME 21 – Game 5 winner vs.
Game 6 winner GAME 22 – Game 7 winner vs.
Game 8 winner GAME 23 – Game 9 winner vs.
Game 10 winner GAME 24 – Game 11 winner vs.
Game 12 winner GAME 25 – Game 13 winner vs.
Game 14 winner GAME 26 – Game 15 winner vs.
Game 16 winner GAME 27 – Game 17 winner vs.
Game 18 winner GAME 28 – Game 19 winner vs.
Game 20 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 29 – Game 21 winner vs.
Game 22 winner GAME 30 – Game 23 winner vs.
Game 24 winner GAME 31 – Game 25 winner vs.
Game 26 winner GAME 32 – Game 27 winner vs.
Game 28 winner SEMIFINAL – TBA GAME 33 – Game 29 winner vs.
Game 30 winner GAME 34 – Game 31 winner vs.
Game 32 winner FINAL – TBA GAME 35 – Game 33 winner vs.
Game 34 winner DIVISION 3 SEEDS: 1.
Scituate (16-4-2); 2.
Lynnfield (18-1-1); 3.
Medfield (17-2-1); 4.
Nauset (15-5-0); 5.
Watertown (11-6-3); 6.
Marlboro (12-5-2); 7.
Hanover (7-10-3); 8.
Essex Tech (17-1-2); 9.
Pembroke (8-10-2); 10.
Triton (11-7-2); 11.
Nashoba (10-5-5); 12.
Dracut (15-4-1); 13.
Hopedale (9-9-2);14.
North Middlesex (9-10-1); 15.
Methuen (12-5-3); 16.
Seekonk (15-4-1); 17.
Taunton (13-9-0); 18.
Bedford (9-9-2); 19.
West Springfield (10-7-3); 20.
East Longmeadow (11-5-2); 21.
North Quincy (5-14-1); 22.
Groton-Dunstable (6-14-0); 23.
Danvers (6-11-3); 24.
Saint Paul Diocesan (12-7-1); 25.
Northbridge (10-10-0); 26.
North Reading (7-13-0); 27.
Middleboro (7-12-1); 28.
Southeastern (11-8-1); 29.
Pentucket (10-10-0); 30.
Old Rochester (9-10-1); 31.
Foxboro (7-12-1); 32.
Bishop Stang (7-12-1); 33.
Ludlow (12-6-0); 34.
Easthampton (12-7-1) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Ludlow at Bishop Stang GAME 2 – Easthampton at Foxboro FIRST ROUND – TBA GAME 3 – Game 1 winner at Scituate GAME 4 – Taunton at Seekonk GAME 5 – St.
Paul’s at Pembroke GAME 6 – Northbridge at Essex Tech GAME 7 – Pentucket at Nauset GAME 8 – East Longmeadow at Hopedale GAME 9 – North Quincy at Dracut GAME 10 – Southeastern at Watertown GAME 11 – Game 2 winner at Lynnfield GAME 12 – Bedford at Methuen GAME 13 – Danvers at Triton GAME 14 – North Reading at Hanover GAME 15 – Old Rochester at Medfield GAME 16 – West Springfield at North Middlesex GAME 17 – Groton-Dunstable at Nashoba GAME 18 – Middleboro at Marlboro SECOND ROUND – TBA GAME 19 – Game 3 winner vs.
Game 4 winner GAME 20 – Game 5 winner vs.
Game 6 winner GAME 21 – Game 7 winner vs.
Game 8 winner GAME 22 – Game 9 winner vs.
Game 10 winner GAME 23 – Game 11 winner vs.
Game 12 winner GAME 24 – Game 13 winner vs.
Game 14 winner GAME 25 – Game 15 winner vs.
Game 16 winner GAME 26 – Game 17 winner vs.
Game 18 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 27 – Game 19 winner vs.
Game 20 winner GAME 28 – Game 21 winner vs.
Game 22 winner GAME 29 – Game 23 winner vs.
Game 24 winner GAME 30 – Game 25 winner vs.
Game 26 winner SEMIFINAL – TBA GAME 31 – Game 27 winner vs.
Game 28 winner GAME 32 – Game 29 winner vs.
Game 30 winner FINAL – TBA GAME 33 – Game 31 winner vs.
Game 32 winner DIVISION 4 SEEDS: 1.
Norwell (20-1-0); 2.
Sandwich (15-4-1); 3.
Winthrop (16-3-1); 4.
Grafton (18-2-0); 5.
Shawsheen (16-3-1); 6.
Nantucket (13-6-0); 7.
Dennis-Yarmouth (13-8-1); 8.
Martha’s Vineyard (12-8-0); 9.
Stoneham (5-14-1); 10.
Ashland (10-10-0); 11.
Abington (10-10-0); 12.
Hull (12-5-3); 13.
Rockland (10-9-1); 14.
Assabet Valley (14-6-0); 15.
Boston Latin Academy (10-8-1); 16.
Blackstone Valley (10-9-1); 17.
Norton (9-8-3); 18.
Dover-Sherborn (8-12-0); 19.
Amesbury (9-10-0); 20.
Dedham (8-12-0); 21.
Swampscott (12-8-0); 22.
East Bridgewater (10-11-1); 23.
Littleton (12-7-0); 24.
Greenfield (15-5-0); 25.
Fitchburg (10-10-0); 26.
Bourne (8-11-1); 27.
Northeast (8-12-0); 28.
Hamilton-Wenham (6-13-1); 29.
Rockport (7-12-1); 30.
Belchertown (11-7-0); 31.
Saint John Paul II (4-17-1); 32.
Gardner (12-7-0); 33.
Taconic (10-5-0); 34.
Saint Bernard’s (12-8-0); 35.
Nashoba Tech (11-11-0) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Taconic at Gardner GAME 2 – St.
Bernard’s at St.
John Paul GAME 3 – Nashoba Tech at Belchertown FIRST ROUND – TBA GAME 4 – Game 1 winner at Norwell GAME 5 – Norton at Blackstone Valley GAME 6 – Greenfield at Stoneham GAME 7 – Fitchburg at Martha’s Vineyard GAME 8 – Rockport at Grafton GAME 9 – Dedham at Rockland GAME 10 – Swampscott at Cohasset/Hull GAME 11 – Hamilton-Wenham at Shawsheen GAME 12 – Game 2 winner at Sandwich GAME 13 – Dover-Sherborn at Latin Academy GAME 14 – Littleton at Ashland GAME 15 – Bourne at Dennis-Yarmouth GAME 16 – Game 3 winner at Winthrop GAME 17 – Amesbury at Assabet Valley GAME 18 – East Bridgewater at Abington GAME 19 – Northeast at Nantucket SECOND ROUND – TBA GAME 20 – Game 4 winner vs.
Game 5 winner GAME 21 – Game 6 winner vs.
Game 7 winner GAME 22 – Game 8 winner vs.
Game 9winner GAME 23 – Game 10 winner vs.
Game 11 winner GAME 24 – Game 12 winner vs.
Game 13 winner GAME 25 – Game 14 winner vs.
Game 15 winner GAME 26 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner GAME 27 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 28 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner GAME 29 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 30 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner GAME 31 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner SEMIFINAL – TBA GAME 32 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner GAME 33 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner FINAL – TBA GAME 34 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments