2022 MIAA statewide girls soccer tournament pairings

webnexttech | 2022 MIAA statewide girls soccer tournament pairings
#image_title

Here are the pairings for 2022 MIAA girls soccer state tournament.Times and dates will be announced later.
DIVISION 1 SEEDS: 1.
Acton-Boxborough (13-0-3); 2.
Hingham (14-0-4); 3.
Bishop Feehan (18-0-0); 4.
Algonquin (12-0-6); 5.
Newton South (12-4-2); 6.
Natick (13-3-2); 7.
Brookline (10-3-4); 8.
Franklin (14-3-1); 9.
Wellesley (8-1-6); 10.
King Philip Regional (13-4-1); 11.
Needham (9-3-6); 12.
Winchester (12-2-4); 13.
Framingham (11-4-3); 14.
Lexington (12-3-3); 15.
Arlington (12-5-1); 16.
Lincoln-Sudbury (12-3-4); 17.
Concord-Carlisle (8-4-6); 18.
Shrewsbury (9-5-4); 19.
Hopkinton (12-3-3); 20.
Andover (13-1-4); 21.
Methuen (15-2-0); 22.
Weymouth (7-7-4); 23.
Beverly (8-4-5); 24.
Marshfield (8-7-3); 25.
Belmont (9-8-1); 26.
Woburn Memorial (8-6-4); 27.
Wachusett Regional (5-9-4); 28.
Braintree (6-8-4); 29.
Peabody Veterans (7-8-2); 30.
Waltham (8-6-1); 31.
Attleboro (7-9-2); 32.
Newton North (3-11-3); 33.
Central Catholic (7-6-5); 34.
Bridgewater-Raynham (12-4-2); 35.
North Andover (7-5-6); 36.
Durfee (12-5-1); 37.
Doherty Memorial (14-1-1); 38.
Lynn Classical (15-2-1); 39.
Medford (13-5-0); 40.
Brockton (10-6-0); 41.
Springfield Central (8-7-3) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Central Catholic at Newton North GAME 2 – Springfield Central at Marshfield GAME 3 – Brockton at Belmont GAME 4 – Durfee at Peabody GAME 5 – Doherty at Braintree GAME 6 – Bridgewater-Raynham at Attleboro GAME 7 – Medford at Woburn GAME 8 – North Andover at Waltham GAME 9 – Lynn Classical at Wachusett FIRST ROUND – TBA GAME 10 – Game 1 winner at Acton-Boxboro GAME 11 – Concord-Carlisle at Lincoln-Sudbury GAME 12 – Game 2 winner at Wellesley GAME 13 – Game 3 winner at Franklin GAME 14 – Game 4 winner at Algonquin GAME 15 – Andover at Framingham GAME 16 – Methuen at Winchester GAME 17 – Game 5 winner at Newton South GAME 18 – Game 6 winner at Hingham GAME 19 – Shrewsbury at Arlington GAME 20 – Beverly at King Philip GAME 21 – Game 7 winner at Brookline GAME 22 – Game 8 winner at Bishop Feehan GAME 23 – Hopkinton at Lexington GAME 24 – Weymouth at Needham GAME 25 – Game 9 winner at Natick SECOND ROUND – TBA GAME 26 – Game 10 winner vs.
Game 11 winner GAME 27 – Game 12 winner vs.
Game 13 winner GAME 28 – Game 14 winner vs.
Game 15 winner GAME 29 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner GAME 30 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner GAME 31 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner GAME 32 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 33 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 34 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner GAME 35 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner GAME 36 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner GAME 37 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner SEMIFINALS – TBA GAME 38 – Game 34 winner vs.
Game 35 winner GAME 39 – Game 36 winner vs.
Game 37 winner FINAL – TBA GAME 40 – Game 38 winner vs.
Game 39 winner DIVISION 2 SEEDS: 1.
Oliver Ames (12-3-1); 2.
Masconomet Regional (15-0-2); 3.
Minnechaug (14-2-2); 4.
Notre Dame (Hingham) (13-2-3); 5.
Grafton (16-0-2); 6.
Mansfield (11-3-4); 7.
Westborough (9-1-6); 8.
Duxbury (8-6-3); 9.
Canton (10-3-5); 10.
Silver Lake Regional (7-3-8); 11.
Longmeadow (13-3-2); 12.
Danvers (11-4-3); 13.
Medfield (9-6-3); 14.
Plymouth North (7-7-4); 15.
East Longmeadow (10-4-4); 16.
Stoughton (7-7-4); 17.
Marblehead (9-4-5); 18.
Melrose (7-6-5); 19.
Billerica Memorial (14-2-2); 20.
Nashoba Regional (6-8-4); 21.
Wilmington (6-6-6); 22.
Nauset Regional (16-1-1); 23.
West Springfield (6-8-4); 24.
Scituate (7-9-3); 25.
Westwood (8-5-6); 26.
Holliston (9-7-2); 27.
Walpole (5-9-4); 28.
Wayland (7-8-3); 29.
Whitman-Hanson Reg.
(3-10-5); 30.
Sharon (5-10-2); 31.
Burlington (5-9-4); 32.
Ludlow (3-10-5); 33.
Leominster (9-7-2); 34.
Dartmouth (13-4-1); 35.
Pembroke (8-8-2); 36.
Amherst-Pelham Reg.
(15-3-0); 37.
North Middlesex Reg.
(8-8-1); 38.
Marlborough (9-8-1); 39.
Dracut (8-7-3); 40.
Northampton (10-6-2); 41.
Falmouth (11-5-1); 42.
South High Community (11-6-1); 43.
Somerset Berkley Reg.
(9-6-3); 44.
HS of Commerce (8-8-0); 45.
Somerville (6-11-3) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Leominster at Ludlow GAME 2 – Falmouth at Scituate GAME 3 – Northampton at Westwood GAME 4 – Amherst-Pelham at Whitman-Hanson GAME 5 – Somerville at Nashoba GAME 6 – Commerce at Wilmington GAME 7 – North Middlesex at Wayland GAME 8 – Dartmouth at Burlington GAME 9 – South at West Springfield GAME 10 – Dracut at Holliston GAME 11 – Pembroke at Sharon GAME 12 – Somerset Berkley at Nauset GAME 13 – Marlboro at Walpole FIRST ROUND – TBA GAME 14 – Game 1 winner at Oliver Ames GAME 15 – Marblehead at Stoughton GAME 16 – Game 2 winner at Canton GAME 17 – Game 3 winner at Duxbury GAME 18 – Game 4 winner at Notre Dame (H) GAME 19 – Game 5 winner at Medfield GAME 20 – Game 6 winner at Danvers GAME 21 – Game 7 winner at Grafton GAME 22 – Game 8 winner at Masconomet GAME 23 – Melrose at East Longmeadow GAME 24 – Game 10 winner at Silver Lake GAME 25 – Game 11 winner at Westborough GAME 26 – Game 12 winner at Minnechaug GAME 27 – Billerica at Plymouth North GAME 28 – Game 14 winner at Longmeadow GAME 29 – Game 15 winner at Mansfield SECOND ROUND – TBA GAME 30 – Game 15 winner vs.
Game 16 winner GAME 31 – Game 16 winner vs.
Game 18 winner GAME 32 – Game 18 winner vs.
Game 20 winner GAME 33 – Game 20 winner vs.
Game 22 winner GAME 34 – Game 22 winner vs.
Game 24 winner GAME 35 – Game 24 winner vs.
Game 26 winner GAME 36 – Game 26 winner vs.
Game 28 winner GAME 37 – Game 28 winner vs.
Game 30 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 38 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner GAME 39 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner GAME 40 – Game 34 winner vs.
Game 35 winner GAME 41 – Game 36 winner vs.
Game 37 winner SEMIFINALS – TBA GAME 42 – Game 38 winner vs.
Game 39 winner GAME 43 – Game 40 winner vs.
Game 41 winner FINAL – TBA GAME 44 – Game 42 winner vs.
Game 43 winner DIVISION 3 SEEDS: 1.
South Hadley (16-1-1); 2.
Newburyport (16-1-0); 3.
Stoneham (13-3-2); 4.
Hanover (14-3-1); 5.
Nipmuc Regional (15-2-1); 6.
Belchertown (10-3-5); 7.
Weston (8-5-5); 8.
Dover-Sherborn (11-4-3); 9.
Norwell (9-2-8); 10.
Dedham (13-4-1); 11.
Tantasqua Regional (13-2-3); 12.
North Reading (14-3-1); 13.
Pentucket Regional (12-2-2); 14.
Archbishop Williams (13-5-0); 15.
Medway (9-5-4); 16.
Swampscott (10-5-3); 17.
Lynnfield (8-6-4); 18.
Cardinal Spellman (9-5-4); 19.
Norton (8-4-6); 20.
Auburn (12-5-1); 21.
St.
Mary’s (11-5-2); 22.
Saugus (12-5-1); 23.
Foxborough (4-11-3); 24.
East Bridgewater (9-5-4); 25.
Apponequet Regional (14-3-1); 26.
Watertown (4-13-1); 27.
Bishop Stang (7-8-3); 28.
Sandwich (8-6-2); 29.
Martha’s Vineyard Reg.
(13-4-1); 30.
Middleborough (8-6-3); 31.
Essex North Shore (11-5-2); 32.
Triton Regional (5-11-2); 33.
Advanced Math & Science (11-6-1); 34.
Fairhaven (15-0-3); 35.
Greater Lowell Tech (14-4-0); 36.
Dighton-Rehoboth (8-6-5); 37.
Shawsheen Valley Tech (8-5-3); 38.
Revere (10-6-2); 39.
Boston Latin Academy (10-4-5); 40.
O’Bryant (9-8-1); 41.
Excel Academy Charter (9-3-2); 42.
Diman RVT (10-7-2); 43.
Southeastern RVT (8-5-3) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – AMSA at Triton GAME 2 – Excel at East Bridgewater GAME 3 – O’Bryant at Apponequet GAME 4 – Dighton-Rehoboth at Martha’s Vineyard GAME 5 – Shawsheen at Sandwich GAME 6 – Fairhaven at Essex Tech GAME 7 – Diman at Foxboro GAME 8 – Latin Academy at Watertown GAME 9 – Greater Lowell at Middleboro GAME 10 – Southeastern at Saugus GAME 11 – Revere at Bishop Stang FIRST ROUND – TBA GAME 12 – Game 1 winner at South Hadley GAME 13 – Lynnfield at Swampscott GAME 14 – Game 2 winner at Norwell GAME 15 – Game 3 winner at Dover-Sherborn GAME 16 – Game 4 winner at Hanover GAME 17 – Auburn at Pentucket GAME 18 – St.
Mary’s at North Reading GAME 19 – Game 5 winner at Nipmuc GAME 20 – Game 6 winner at Newburyport GAME 21 – Cardinal Spellman at Medway GAME 22 – Game 7 winner at Dedham GAME 23 – Game 8 winner at Weston GAME 24 – Game 9 winner at Stoneham GAME 25 – Norton at Archbishop Williams GAME 26 – Game 10 winner at Tantasqua GAME 27 – Game 11 winner at Belchertown SECOND ROUND – TBA GAME 28 – Game 12 winner vs.
Game 13 winner GAME 29 – Game 14 winner vs.
Game 15 winner GAME 30 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner GAME 31 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner GAME 32 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner GAME 33 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 34 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner GAME 35 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 36 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner GAME 37 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner GAME 38 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner GAME 39 – Game 34 winner vs.
Game 35 winner SEMIFINALS – TBA GAME 40 – Game 36 winner vs.
Game 37 winner GAME 41 – Game 38 winner vs.
Game 39 winner FINAL – TBA GAME 42 – Game 40 winner vs.
Game 41 winner DIVISION 4 SEEDS: 1.
Cohasset (12-1-3); 2.
Northbridge (13-3-2); 3.
Littleton (17-0-1); 4.
Hampshire Regional (12-5-1); 5.
Hamilton-Wenham (11-5-0); 6.
Millbury (9-6-3); 7.
Manchester-Essex (7-7-4); 8.
West Bridgewater (15-3-0); 9.
Blackstone Valley RVT (10-6-2); 10.
Uxbridge (7-5-6); 11.
Pope Francis (16-1-1); 12.
Wahconah Regional (5-9-4); 13.
Notre Dame (Worcester) (10-7-1); 14.
Monument Mountain (10-5-3); 15.
Leicester (6-11-1); 16.
Lunenburg (7-7-4); 17.
Southwick Regional (5-10-3); 18.
Easthampton (10-6-2); 19.
Clinton (9-8-0); 20.
Ipswich (3-12-3); 21.
Malden Catholic (7-11-0); 22.
Mashpee (7-9-3); 23.
St.
Mary’s (Westfield) (13-4-1); 24.
Arlington Catholic (3-14-1); 25.
Whittier RVT (11-4-3); 26.
Tyngsborough (6-10-2); 27.
Bay Path RVT (9-9-0); 28.
Sturgis Charter West (11-5-2); 29.
Blackstone-Millville (7-11-0); 30.
Monomoy (12-5-1); 31.
Assabet Valley RVT (3-12-2); 32.
Amesbury (2-15-1); 33.
East Boston (15-4-2); 34.
Nantucket (10-7-1); 35.
Cape Cod Academy (9-8-1); 36.
Tri-County RVT (9-8-1); 37.
Trivium School (5-5-0) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – East Boston at Amesbury GAME 2 – Tri-County at Blackstone Valley GAME 3 – Trivium at Sturgis West GAME 4 – Nantucket at Assabet Valley GAME 5 – Cape Cod Academy at Monomoy FIRST ROUND – TBA GAME 6 – Game 1 winner at Cohasset GAME 7 – Southwick at Lunenburg GAME 8 – Arlington Catholic at Blackstone Valley GAME 9 – Whittier at West Bridgewater GAME 10 – Game 2 winner at Hampshire GAME 11 – Ipswich at Notre Dame (W) GAME 12 – Malden Catholic at Wahconah GAME 13 – Game 3 winner at Hamilton-Wenham GAME 14 – Game 4 winner at Northbridge GAME 15 – Easthampton at Leicester GAME 16 – St.
Mary’s (W) at Uxbridge GAME 17 – Tyngsboro at Manchester-Essex GAME 18 – Game 5 winner at Littleton GAME 19 – Clinton at Monument Mountain GAME 20 – Mashpee at Pope Francis GAME 21 – Bay Path at Millbury SECOND ROUND – TBA GAME 22 – Game 6 winner vs.
Game 7 winner GAME 23 – Game 8 winner vs.
Game 9 winner GAME 24 – Game 10 winner vs.
Game 11 winner GAME 25 – Game 12 winner vs.
Game 13 winner GAME 26 – Game 14 winner vs.
Game 15 winner GAME 27 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner GAME 28 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner GAME 29 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 30 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 31 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner GAME 32 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner GAME 33 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner SEMIFINALS – TBA GAME 34 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner GAME 35 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner FINAL – TBA GAME 36 – Game 34 winner vs.
Game 35 winner DIVISION 5 SEEDS: 1.
Monson (16-0-2); 2.
Sutton (12-5-1); 3.
Tahanto Regional (14-1-3); 4.
Douglas (9-5-4); 5.
Whitinsville Christian (9-5-2); 6.
Georgetown (11-5-2); 7.
Gardner (12-3-1); 8.
Mount Greylock Reg.
(15-0-3); 9.
Hull (8-9-0); 10.
David Prouty (10-8-0); 11.
Quaboag Regional (7-9-2); 12.
Palmer (10-6-2); 13.
Bromfield School (8-9-1); 14.
Saint John Paul II (18-1-0); 15.
Maynard (10-7-1); 16.
Millis (2-14-2); 17.
Lenox Memorial (7-9-2); 18.
Mystic Valley Reg.
Charter (10-8-0); 19.
Blue Hills RVT (12-0-4); 20.
Smith Academy (12-2-4); 21.
Drury (15-2-1); 22.
Oxford (5-13-0); 23.
Granby (4-11-3); 24.
Frontier Regional (9-6-3); 25.
Carver (2-13-3); 26.
Nashoba Valley Tech (16-1-1); 27.
West Boylston (4-12-2); 28.
Holbrook (11-4-3); 29.
Hopkins Academy (14-1-3); 30.
Hopedale (4-14-0); 31.
Norfolk County Agricultural (14-1-3); 32.
Minuteman Regional (12-5-1); 33.
Parker Charter (10-5-3); 34.
Mount Everett Regional (10-4-4); 35.
Smith Vo-Tech (12-2-1); 36.
Saint Joseph Prep (13-1-4); 37.
McCann Tech (10-5-2); 38.
Avon (11-5-0); 39.
Franklin County Tech (9-9-0); 40.
Westfield Technical Acad.
(7-5-2); 41.
Matignon (7-7-3); 42.
Upper Cape Cod RVT (10-5-3); 43.
Pioneer Valley Regional (8-8-1); 44.
Prospect Hill Acad.
Charter (5-4-1); 45.
Boston Collegiate Charter (9-2-0); 46.
Atlantis Charter (6-3-1); 47.
Burke (8-5-2) PRELIMINARY ROUND – TBA GAME 1 – Parker Charter at Minuteman GAME 2 – Matignon at Frontier Regional GAME 3 – Westfield Tech at Carver GAME 4 – St.
Joseph Prep at Hopkins Academy GAME 5 – Boston Collegiate at Smith Academy GAME 6 – Prospect Hill at Drury GAME 7 – McCann Tech at Holbrook GAME 8 – Mt.
Everett at Norfolk Aggie GAME 9 – Burke at Mystic Valley GAME 10 – Upper Cape at Granby GAME 11 – Franklin Tech at Nashoba Tech GAME 12 – Smith Tech at Hopedale GAME 13 – Atlantis Charter at Blue Hills GAME 14 – Pioneer Valley at Oxford GAME 15 – Avon at West Boylston FIRST ROUND – TBA GAME 16 – Game 1 winner at Monson GAME 17 – Lenox at Millis GAME 18 – Game 2 winner at Hull GAME 19 – Game 3 winner at Mt.
Greylock GAME 20 – Game 4 winner at Douglas GAME 21 – Game 5 winner at Bromfield GAME 22 – Game 6 winner at Palmer GAME 23 – Game 7 winner at Whitinsville Christian GAME 24 – Game 8 winner at Sutton GAME 25 – Game 9 winner at Maynard GAME 26 – Game 10 winner at David Prouty GAME 27 – Game 11 winner at Gardner GAME 28 – Game 12 winner at Tahanto GAME 29 – Game 13 winner at St.
John Paul GAME 30 – Game 14 winner at Quaboag GAME 31 – Game 15 winner at Georgetown SECOND ROUND – TBA GAME 32 – Game 16 winner vs.
Game 17 winner GAME 33 – Game 18 winner vs.
Game 19 winner GAME 34 – Game 20 winner vs.
Game 21 winner GAME 35 – Game 22 winner vs.
Game 23 winner GAME 36 – Game 24 winner vs.
Game 25 winner GAME 37 – Game 26 winner vs.
Game 27 winner GAME 38 – Game 28 winner vs.
Game 29 winner GAME 39 – Game 30 winner vs.
Game 31 winner QUARTERFINALS – TBA GAME 40 – Game 32 winner vs.
Game 33 winner GAME 41 – Game 34 winner vs.
Game 35 winner GAME 42 – Game 36 winner vs.
Game 37 winner GAME 43 – Game 38 winner vs.
Game 39 winner SEMIFINALS – TBA GAME 44 – Game 40 winner vs.
Game 41 winner GAME 45 – Game 42 winner vs.
Game 43 winner FINAL – TBA GAME 46 – Game 44 winner vs.
Game 45 winner

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments